Niewielu z nas wie, ale w Polsce liczba studentów jest na podobnym poziomie jak we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Liczba ta co roku różni się o kilka tysięcy, ale ostatnie dane z 2013 roku wskazują, że na wszystkich polskich uczelniach publicznych i niepublicznych studiowało ponad 1,6 mln młodych Polaków. Jest to ogromna liczba ludzi, którzy z jednej strony są w trakcie nauki, a z drugiej są już na tyle dorośli, aby posiadać coraz większe potrzeby, a co za tym idzie coraz większe są ich wymagania finansowe. Statystyki pokazują, że jedynie 6% studentów dziennych oprócz uczenia się podjęło pracę w celach zarobkowych.
Na jaką formę pomocy finansowej może liczyć student ?
Jakie zatem są zatem sposoby pozyskiwania pieniędzy przez studenta, oprócz oczywistej pomocy rodziców?
Najpopularniejszą formą pomocy finansowej z jakiej korzysta polski student jest stypendium socjalne bądź naukowe. W przypadku pierwszego państwo pomaga jedynie osobom, których sytuacja materialna jest na tyle ciężka, że bez pomocy nie mogliby się dalej uczyć. Aby uzyskać stypendium socjalne, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, popartego zaświadczeniem o dochodach wszystkich dorosłych członków rodziny. Na podstawie dokumentów wyliczany jest średni budżet rodziny w przeliczeniu na jedną osobę. Istnieje oczywiście kwota, której przekroczenie dyskwalifikuję studenta w dążeniu do uzyskania stypendium socjalnego. Wysokość zapomogi wypłacanej co miesiąc różni się w zależności od potrzeb finansowych kandydata, uczelni na jakie studiuje oraz trybu w jakim odbywa się jego nauka. Stypendium naukowe jest natomiast formą nagrody za najlepsze wyniki studenta. Wysokość stypendium oraz warunki konieczne do jego uzyskania co roku ustala Rektor danej uczelni z określonej puli pieniędzy. Zwykle nagradzana jest najlepsza, określona z góry, liczba studentów. Decyduję o tym średnia ocen uzyskanych w semestrze, a lista obejmuje zwykle jeden kierunek. Nagrodą jest oczywiście odpowiednia kwota pieniędzy, która będzie wpływała na konto studenta przez najbliższy semestr, co miesiąc.
Co w przypadku kiedy nie dostaniemy prawa do stypendium?
Jeśli student nie spełnił kryteriów, aby uzyskać stypendium może dodatkowo ubiegać się o kredyt studencki. Jest to rozwiązanie dość atrakcyjne, ze względu na niskie oprocentowanie i w miarę korzystne warunki (oczywiście o tym, w którym banku dostaniemy kredyt studencki decyduje uczelnia) . Nie możemy jednak w jego przypadku negocjować warunków, gdyż umówmy się, nie posiadamy żadnej zdolności kredytowej, a możliwość wzięcia kredytu zapewnia nam jedynie posiadanie legitymacji studenckiej . Poza kredytem istnieją wszelkiego rodzaju jednorazowe zapomogi, które mogą nam zostać wypłacone. Z tymi wszystkimi rodzajami pomocy wiąże się niestety ogromna liczba formalności oraz konieczność trzymania się ustalonych terminów. Często procedury są na tyle skomplikowane, że odstraszają studentów, zanim jeszcze tak naprawdę złożą wniosek o pomoc.
Gdzie udać się po pomoc jeśli uczelnia odmawia?
Na pewno nie możemy liczyć na kredyt w banku inny niż ten studencki. Banki od każdego potencjalnego kredytobiorcy wymagają zabezpieczenia finansowego jakim jest umowa o prace lub inne stałe wpływy na nasze konto. Student jak powszechnie wiadomo, wpływów takich nie posiada, a co-tygodniowy przelew od rodziców wysokości 100 złotych nie zostanie uznany przez bank za wystarczający argument za. Co zatem zrobić, kiedy potrzebujemy pieniędzy na zakup nowych książek, a wszystkie nasze oszczędności straciliśmy w wyniku kilku, dość nieprzewidzianych weekendowych wydatków?
W takim przypadku możemy zastanowić się nad wizytą w placówce firmy pożyczkowej. W przeciwieństwie do banku nie będzie wymagane tam od nas zabezpieczenie jakim jest umowa o pracę. Wystarczy, że weźmiemy ze sobą dowód osobisty oraz numer naszego rachunku bankowego. Kwota pożyczki to sprawa otwarta, a w przypadku szybkich pożyczek możemy liczyć na wsparcie w postaci od 100 złotych do nawet kilku tysięcy. Co ważne, aby uzyskać pożyczkę nie będziemy musieli długo czekać, zdarza się coraz częściej, że pieniądze wpłyną na nasze konto w niecałe 15 minut po podpisaniu umowy.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę?
Jeśli zdecydowałeś się na tzw. chwilówkę, musisz pamiętać, że taką pożyczkę będziesz musiał spłacić w ciągu 30 dni. Jeśli zatem nie jesteś pewien czy w tym czasie uda Ci się zebrać pieniądze na jej spłatę, zastanów się nad wzięciem na początek mniejszej kwoty. Kara za nieterminowe spłacenie może bowiem sprawić Tobie więcej kłopotów niż korzyści , które uzyskasz z tytułu pożyczenia pieniędzy. Ważne, abyś zwrócił uwagę na oprocentowanie oraz wszelkie dodatkowe opłaty dołączane do pożyczki. Jeśli ich suma wszelkich zobowiązań czyli RRSO jest dla Ciebie do przyjęcia możesz podpisać umowę i wykorzystać pieniądze na dowolny cel.