Na jakich zasadach działają pożyczki domowe oraz społeczne?

Na jakich zasadach działają pożyczki domowe oraz społeczne?

Aktulności artykuły Poradnik

Rynek pożyczek pozabankowych to bardzo prężnie rozwijająca się gałąź na drzewie usług finansowych. Każdego roku wyrastają nowe formy pomocy, która jest już w tej chwili dostępna nawet bez wychodzenia z domu. Najnowszymi tworami w tej dziedzinie są pożyczki społecznościowe oraz domowe. Czym się charakteryzują i kto z nich korzysta? Zapraszam do lektury wszystkich zainteresowanych.

Na jakich zasadach działają pożyczki domowe oraz społeczne?

 

Czym jest pożyczka społecznościowa?

Jest pomysłem mieszkańców Wysp Brytyjskich. To w głowach tamtejszych internautów zrodziła się idea social lendingu, a więc zawarcia umowy między dwoma osobami fizycznymi, bez obecności instytucji finansowych. Jedynym pośrednikiem miała być strona internetowa, za pomocą której, jej użytkownicy pożyczają sobie pieniądze w zamian za określoną z góry prowizję. Całą procedurę pożyczki oparto na zasadzie aukcji, której inicjator wyszukuje dla siebie najlepsze rozwiązanie finansowe, które go satysfakcjonuje. Z jednej strony może to być osoba, która potrzebuje pożyczki, z drugiej zaś strony osoba pożyczająca może dobrać dla siebie odpowiedniego pożyczkobiorcę.

Jakie są zalety pożyczek społecznych?

Do największych plusów należy łatwość i dostępność takiego rozwiązania. Każdy kto posiada internet i zarejestruje się na portalu pożyczkowym zajmującym się social lendingiem, może wziąć udział w aukcji i zaciągnąć pożyczkę. W Polsce, wbrew pozorom, jest to bardzo popularny sposób wymiany gotówki. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszemy hasło social lend, a pojawią się strony, które oferują tę usługę. Aby uzyskać taką pożyczkę, nie wymagane są zaświadczenia o dochodach, ponieważ umowę pożyczki zawierają ze sobą dwie osoby, za pośrednictwem strony internetowej. W przypadku pożyczki społecznościowe raczej nie spotkamy się z jakimkolwiek limitem wysokości kwoty. Możemy pożyczyć jakąkolwiek sumę zaczynając od 50 zł na 500 000 kończąc. Należy jednak pamiętać, iż osób, które będą w stanie pożyczyć nam pół miliona złotych, za pośrednictwem internetu, nie jest zbyt wiele.

Jaki zatem są wady pożyczki społecznej?

Przede wszystkim minusem jest wysokie ryzyko oszustwa. Pamiętajmy, że umowę zawieramy przez internet. Setki, jak nie tysiące osób w naszym kraju żyje z oszustw w sieci. Nie możemy nigdy być pewni, że jedna z tych osób, to nie osoba, która chce od nas pożyczyć 500 złotych za pomocą strony internetowej .Jeżeli natomiast już daliśmy się nabrać takiej osobie, nasze szanse na odzyskanie swoich pieniędzy nie są także zbyt wysokie. Słabo rozwinięta bowiem wciąż jest kwestia zaplecza windykacyjnego na polskich stronach specjalizujących się w social lendingu. Nie możemy zapomnieć również o tym, że każdy pożyczkobiorca jest zobowiązany złożyć w swoim urzędzie skarbowym deklarację Podatku do Czynności Cywilnoprawnych (PCC). Podatek od dochodu dotyczy natomiast pożyczkodawcy.

Pożyczki domowe, czym są i kto z nich korzysta ?

Ta forma pożyczek jest formą szybkiej pomocy finansowej udzielaną potrzebującemu w jego domu. Przeznaczona jest szczególnie dla osób, które cenią sobie kontakt osobisty jak i doręczenie pieniędzy do rąk własnych. Aby zyskać pomoc w ten sposób wystarczy zarejestrować się na portalu specjalizującym się w tym rodzaju pożyczek oraz wypełnić wniosek. W ramach potwierdzenia swoich danych najczęściej zostaniemy poproszeni o wykonanie przelewu o wartości 1 zł,w celu potwierdzenia naszych danych i wysłaniu skanu naszego dowodu osobistego.

Zalety pożyczki domowej

Przede wszystkim – wygoda. Nie musimy wychodzić z domu, ponieważ zarówno umowa jak i pieniądze trafią do nas za pośrednictwem kuriera, który przyjedzie pod wskazany przez nas adres. Dla wielu z nas, bezpośredni kontakt, jest czynnikiem decydującym o wybraniu tej formy pomocy finansowej. Przy okazji przyjazdu do nas kuriera, mamy możliwość rozwiania wszelkich wątpliwości związanych z umową. Kolejną zaletą jest kwestia formalności, które tak jak w przypadku innych szybkich pożyczek, zostają ograniczone do minimum. Nie potrzebujemy tutaj ani zaświadczeń o dochodach, ani dobrej historii kredytowej – wystarczy dowód osobisty. Czas jest kolejnym czynnikiem działającym na plus pożyczki domowej. Zwykle firma pożyczkowa staje na głowie, abyś pieniądze dostał do ręki w nie więcej niż 24 godziny od momentu złożenia wniosku. Jest to na prawdę bardzo wygodne.

Jakie są zatem minusy pożyczki domowej?

Kiedy zaciągniemy już taką pożyczkę i powinie nam się noga, musimy być przygotowani na wizytę przedstawiciela tej firmy w naszym mieszkaniu. Co więcej, oprócz oczywistej uciążliwości takiej wizyty, jej koszty pokryjesz z własnej kieszeni. Niestety takie wizyty są zwykle mało dyskretne, a w przypadku kiedy nie ma nas w domu na pewno dowie się o nich nasze najbliższe sąsiedztwo.

Którą pożyczkę w takim razie wybrać?

Wszystko zależy od tego jaka forma pomocy nas interesuje? W przypadku pożyczki społecznościowej musimy szczegóły ustalić z druga osobą. Często jest ona bardziej skłonna na negocjacje warunków niż firma pożyczkowa. Co innego czas, ponieważ nie biorąc udziału w aukcji, pieniądze szybciej wyśle do nas właśnie firma zajmująca się pożyczkami domowymi. Na pewno, aby podjąć dobrą decyzję musimy dokładnie sprawdzić obu dostawców i gruntownie przemyśleć swój wybór.

zobacz również pożyczki społecznościowe

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments